Nano Optik NOP-400 and NOP-500

Geleceğin Teknolojisi

Nano Optik NOP-400 and NOP-500

Askeri ve sivil kullanım endüstrisi için Hidrofobik kaplama

Nano Optik nedir?

5-15 nm incelikte ultra-ince görünmez bir alan kaplamasıdır.Son derece hidrofobik ve oleofobik, istikrarlı ve yıllarca kaybolmayacak bir üründür. UV yayılımına karşı son derece dirençlidir ( fakat ışık geçirimi için herhangi bir engel teşkil etmez) ve yüzey daimi olarak ”nefes ” alır. Kaplama yüzeyin doğasını etkilemez ve değiştirmez. Cam yüzeyler (NDP-400) ve polikarbon/plastik yüzeyler (NOP-500) için özel olarak geliştirilmiş doğal kuvartz bazlıdır.

Fonksiyonu:

a) Hidrofobik özelliği ile buzun, karın, pasın, tortunun, kirin, tozun, küfün, kuş pisliklerinin…vb kirleticilerin yapışmasını engeller ve azaltılmasına yardımcı olur.
b) Temizleme etkisi ve yüzeyden kolayca çıkarma etkisi

Malzeme kendini temizleme konusunda muhteşemdir – yağmur/ışık görmesi yeterlidir- yüzeyde kayan damlalar kayarlarken etraftaki tozu, kiri toplayarak ilerler ve yüzeyi temizler ( Figür 1A). Aşınmaya ve buğulanmaya karşı da oldukça dayanıklıdır ( Camı/polikarbonatı parlatma) ve bir çok kirleticinin barınmasına ve çoğalmasını engeller. Kaplama herhangi bir temizlik malzemesi ya da aşındırıcı malzemeler kullanmanıza gerek bırakmadan temizlenmesini sağlar ( Sadece bir bez parçası yeterlidir!)

 

Bu yolla, yüzey uzun süreler boyunca temiz  ve  parlak kalır, çok daha az ve ara ara temizlik gerektirdiği için, hem işten hem de paradan tasarruf sağlar.

Nano Optik, kaplı yüzeyi uzun süreler boyunca ilk günkü özellikleri ve yapısı ile her zaman yeni gibi korur.

Ne için kullanılır?

Askeri ve sivil kullanımlar, lensler, kameralar, dürbünler, termal ve optikal cihazlar, kaplamalar, kamera kılıfları, aynalar, araba, tren, uçak endüstrisinde ön cam için kullanılır.

 

Nano Optik’in işlevi nasıldır?

Nano optik malzemesi yüzeyi tamamen kapatıcı/mühürleyici bir malzeme olarak tanımlanamaz çünkü uygulanması yüzeyi kalınlaştırmaz ya da yüzeyi doldurarak bir kapatma/mühürleme sağlamaz. Bunun yerine inanılmaz ince bir tabaka ile yüzeye tutunur ve en küçük parçaları dahi kaplar, bu o kadar incedir ki , 5 – 15 nm, fark edilmez bile. Bu özellik ışık geçişi için çok önemlidir ve ilk özelliklerini uzun süreler boyu korur.

Işık ile işaretleme gelişimi nano teknoloji tabanlı ürünler için yeni özellikler sağlamaktadır,

İşte bu onu diğerlerinden ayıran şeydir ve dünya pazarında mevcut olan sıradan ürünler karşısında muhteşem ve eşsiz bir avantaj sağlar.

Kaplama sonrası elde edilen sonuçlar

 1. Pürüzsüz bir yüzey: Yüzey su damlalarının yayılmasına izin vermez, bunun yerine damlalar küre şeklini alarak üstünden yuvarlanıp gider. Damlanın hareketi ve yuvarlanması, yollarındaki pas, toz, … ve benzeri toz partiküllerinin toplanmasına ve temizlenmesine neden olur.
 2. Yapışmazlık. Yüzeye hiç boşluk bırakmadan ”kilitlemeye” yol açacak şekilde mikroskobik olarak kaplama sağladığından, kaplama zamanından itibaren kar, pas, toz, kir, küf,… ve benzeri gibi kirleticilerin yüzeye tutunmasını engeller ve çoğalmalarının önüne geçer, sadece yüzeyden akıp giderler. Böylece temizlik, düzenli kullanımda yüzeye zarar veren ekstra temizlik malzemeleri kullanmaya gerek kalmadan çok kolay bir hale gelir.
 3. Temizlik ve tasarruflar. Kaplı yüzeyin su ve kir geçirmeme özelliği zaman geçse dahi temiz, şeffaf ve parlaklık verir.Böylece;
  (a) Yıkamalar arası maksimum kullanımı ve ışık geçişin konusunda katkı sağlar ve planlı temizlik sonrası oluşan kayıplarda anında düşüş gösterir. Başka bir deyişle, yüzey yıkamalar arası zamanda bile temiz kalır. Bunun nedeni büyük toz kütlelerinin yüzeye tutunamamasıdır. Küçük olanlar en ufak bir rüzgarda hemen uçuverir , kalanı ise yağmurda yıkanır.(b) Temizlik malzemeleri maliyeti konusunda tasarruf sağlar.(c)  Uzun süreli temiz kalma süresi sayesinde temizlik işi maliyetlerinde düşüş gösterir.

 

Tipik karakteristikler ve koruma avantajları 

 • Kendini temizleme etkisi, yağ ve su geçirmezlik mükemmeldir.
 • Mikrofiber bir bez ya da sadece yağmur ile temizleme kaplı yüzeyin temizliğini ve parlaklığını hemen geri kazandırır. Herhangi bir temizlik malzemesi gerektirmez.
 • Mükemmel UV dayanıklılığı ve istikrarı.Silikon, yağ, ve benzeri diğer ürünler çabucak zarar görür ve kaybolur, hatta sadece güneş ışığı görmelerine rağmen!
 • Güçlü tutunuş aşınma ve çizilme dayanıklılığı sağlar. Diğer ürünler hafifçe kazımayla dahi kolayca çıkabilirler.
 • Kaplamayı kolayca yenilemeye ve onarmaya olanak sağlar. Diğer nano ürünler ya da modası geçmiş nano uygulama teknolojileri buna izin vermez ve bazen uygulanan alanın komple değiştirilmesi ya da fabrikaya yeniden kaplanması için gönderilmesi gibi pahalı uygulamalar gerektirmektedir.
 • Camın parlaklığını arttırır.
 • Kimyasallara, tüm endüstriyel malzemelere (konsantre dezenfektanlar hariç) dayanıklılık gösterir. Bir çok diğer ürün normal bir temizleme sonrası dahi bozulup yeniden kaplama maliyeti gerektirir.
 • Kaplama camın temizliğini uzun süreler korur ve buğulanmayı önler. Bu mükemmel özellik emicilik/ışık geçirimi/ iletimini maksimum derecede kullanmaya olanak sağlar.

Uygulama

Kolay ve basit uygulama:
a) Kendin kullan(DIY) − Cam için özel profesyonel bir hazırlık kullanarak ön temizleme – CW 101 Nano Kaplama ürünü kir, pas, yağ, küf ve diğer kirleticilerin derinlemesine ve kolay temizliğini sağlar. Eski ve sert yüzeyler için Z-200 Nano Kaplama ürünü kullanmanız önerilmektedir.

Sonunda, su ile temizleyip siliniz. Her uygulama sonrası yüzeyin tamamen kuruması gerekmektedir, özellikle Nano uygulama sonrası.
b) Nano Kaplama ürünlerinden özel bir püskürtme şişesi kullanarak ” buğu tabakası” olacak şekilde püskürtünüz ( Damlatmayınız)  ve ince bir bez ya da mikrofbier kullanarak daire şeklinde sürünüz.Kullanımı, her defasında . 0.5 m2’den büyük olmayan alanlar için de tercih edilebilir.
c) Nano’nun kristalleşmesi için 20 – 25 dakika bekleyin ve daha sonra malzemeyi nazikçe yüzey parlayana kadar silin ( aşırı baskı uygulamadan) .
d) Kapsamlı ve/ya da endüstriyel kullanım için – yukarıda belirtildiği gibi standart püskürtme ile ve parlatma sistemleri ile temizleyin .
♦ Kuruma sonrasında 2 – 3 saat içinde yüzey suyu geçirmemeye başlayacaktır. 24 saat son tam olarak hazır hale gelir.

 

Paketleme

a) DIY paketleme 4 CW-101 bezler  + 15 ml Nano Optik Sprey + 2 bez içerir.

b) 100 ml Nano OPTİK SPREY (CW-101 temizleme bezleri ayrı olarak satın alınabilir).

Saklama Koşulları

 • Orijinal kutusunda güneş görmeyen yerde ürün 18 ay saklanabilir.
 • Saklama sıcaklığı 3 – 30 Santigrat derece arasındadır. Donmuş ürün kullanılamaz hale gelir.
 • Ürün Etanol bazlıdır ve bundan dolayı kapalı, havalandırması olan ve ısı kaynağına yakın olmayan bir yerde saklanmalıdır. Koruyucu eldivenler, gözlükler, yüz koruyucuları ve havalandırması olan yerlerde uygulanması gibi güvenlik önlemlerinin alınması zorunludur.

Kataloğ’u indirmek için tıklayınız…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: