ES-500C anti-grafiti, foto-katalitik kaplama

Geleceğin Teknolojisi

ES-500C anti-grafiti, foto-katalitik kaplama

Bina dış cephesi, beton, taş, mermerde vandalizme karşı korumaÜrün kullanıldığı nesnenin ömrünü normalden 5 ila 10 yıl arasında uzatır. Parlaklık sağlamanın yanında orijinal yüzeyi de korur.
ES-500C kaplama nedir?

♦ yapıyı kaplama çevresel etmenlere tamamen duyarsızdır; mükemmel bir anti-grafiti koruması sağlar ve kaplı yüzeye mükemmel bir hidrofobik ve anti-buğu karakteristikleri verir ve daha önce bahsi geçen koşullarda yüzeye zarar veren bilinen organik kimyasalların aksine buz tutmaz.

 

 

♦ Foto-katalitik karakteristikleri herhangi bir grafiti sonrası ”gölge” izi, posterlerde yapıştırıcı izi, kuş ve yarasa pisliğini, koyu is lekesini, kiri, tuzu, kloru, pas lekesini, küfü ve yüzeye uygulanmış her türlü vandalizm çeşidini kolay ve hızlıca temizlemeye olanak tanır.

 

 

 

♦ Kimyasal yapısı hacim katılığı %99 yoğunlukta olan dünyanın en gelişmiş Hibrit Silan Epoksisi’ne dayanan yenilikçi ve eşsiz bir biçimde geliştirilmiş, çözücü içermeyen ürün, temel yapıya kimyasal saldırılara, sert hava koşullarına, çözücülere, tuzlu suya ve klora sıra dışı bir dayanıklılık gücü kazandırır.

 
Temizlemeden önce
 
Temizlemeden sonra ve ES-500C ile kaplama
♦ ES-500 sağlığı ve solunum yolunu tehlikeye atacak maddeler içermez ve sonuç olarak sağlığa etkisi azaltılmıştır ve yüksek seviye çevre kalitesi ve koruması sağlamaktadır. Kaplama sağlık ve güvenlik açısından, kaplamanın kalitesini ve etkisini düşürmeden, en sıkı Amerikan VOC gereksinimlerini karşılamaktadır.

Kullanım sonrası parlak görüntüsüne rağmen, sudan etkilenmez ve kaygan değildir.Eğimli yüzeylerde ya da eğimli yer yakınlarında ve/veya ıslak yerlerde, ES-500C artmış sürtünme saülar. Yine de ES-500C anti-kaygan/kaymaz olarak düşünülmemelidir ve bir kaydırmazlık ürünü değildir.

Ne için tasarlandı?

 • Anti grafiti, grafiti gölgesi izi bırakmaz.
 • Yüzme havuzu ve su depoları için – mozaik ve seramik, beton, delz kapamaları ve güçlendirmeleri için
 • Laboratuvarlar çevreleri, hastane, mutfak, yemek ve ilaç fabrikası çevreleri için anti mikro biyolojik kaplamalar
 • beton,taş ve mermer yüzeyler üst teçhizatı için ve mükemmel kimyasal ve fiziksel dayanıklılık için.
 • Kimya fabrikaları, binalar, depolar, ahırlar, kümesleri de içeren fabrikalarda endüstriyel yer döşemelerinde.
 • Foto-katalitik kaplama yağmur ve su sıçraması sonucu kendi kendini temizler.
 • Anti Buzlanma kaplaması çatı ağırlıklarını düşürür ve buzlanma sonucu fiziksel-kimyasal yapısını değiştirir.
 • Asbestos çatlamalarına karşı ve görüntüsünün yeniliğini korumak için kaplama ve güçlendirme için.
 • Eski çatı kiremitleri için koruma,güçlendirme ve görüntüsünü koruması için kaplama.
 • Mükemmel dayanıklılık − tuzlu su püskürtme testinde 5000 saati geçmiştir.

Kaplama Kapasitesi

37.5 − 90 m2/galon. 7.5 − 18 m2/litre.

Kaplama yüzey cinsine ve çeşidine göre değişmektedir.

Paketleme

Part A+B: 4.8 litre ( 2.8 litre + 1 litre bidon).

Koruma avantajları

 • basınçlı su ya da grafiti çıkarma jeli, GR-3 (Nano Kaplama ürünü) gibi standart yöntemler kullanarak kolay ve çabuk bir temizlik sağlar. Dahası nesneye zarar veren güçlü kimyasallar kullanmaya gerek yoktur.
 • Use of ES-500C teknolojisini kullanmak yüksek miktarda para tasarrufu ve uzun süreler boyunca yüzeye koruma ve dayanıklılık sağlar. Diğer kaplama malzemeleri çatlar ve her grafiti ya da 2 – 3 temizlik sonrası yenilenmelidir.
 • Foto-katalitik etkisi yağmur yağdığında kendi kendini temizleme özelliği ile yüzeydeki kiri, pası, çamuru temizlemeye yardımcı olur. 70 bara kadar normal su püskürtmek kuş ve yarasa pisliklerini bile temizlemeye yeterlidir.
 • Sıra dışı ve istikrarlı UV dayanıklılığı ve yüksek çevresel sıcaklıklara dayanıklılığı vardır. Mevcut olan diğer koruma kaplamaları güneş ışığı ve radyasyon sonucu parçalanır ve zamanla kaybolur.
 • CC, taş, mermer, granit, renkli sıva, bloklar … vb gibi tüm emici mineral yüzeyler için uygundur.
 • Nemli çevreler/ya da deniz suyu bulunan yerlerin kullanımı için uygundur.
 • Yüzme havuzlarında yosun ve kirin kolayca ve hızlıca temizlenmesini sağlar.
 • Mükemmel fiziksel ve kimyasal dayanıklılık.
 • Aşınmaya karşı dayanıklılık- 5 – 10 yıl daha fazla dayanıklılık ve etkileyici gelişmişlik.
 • Fiziksel ve/ya da mekanik vandalizme güçlü dayanıklılık.
 • Termal dayanıklılıkta büyük gelişim.
 • Yüksek tutuşma noktası sayesinde yanmaya ve ateşin yayılmasına karşı oldukça yüksek dayanıklılık , bunun yanında yangın yayılma riskini de düşürür ve ürünün güvenli sevkiyatını ve depolanmasını sağlar.
 • %99 katı. Organik Hibrit çok düşük VOC ile çözücü kullanmadan kaplama, çözücülerin neden olduğu gereksiz emilimi azaltmaya yardımcı olur.
 • Süreç %100 karışım malzeme kullanır.
 • 50 derece’nin altında sıcaklıkta gevşeme.

Ürün Özellikleri

 • VOC seviyesi (  EPA-24 ölçüm sistemi kullanarak): < 10 g/litre.  Oldukça düşük ve Amerikan standartlarının gerektirdiğinden çok daha fazla.
 • Seyreltme: Gerekmez.
 • Kuruma/ sertleşme mekanizması: Dış müdahaleye gerek kalmadan doğal.
 • Parlaklık seviyesi: 90%, çok yüksek.
 • Yanma noktası: Temel A: 252°C; Temel B: 96°C.
 • Kuruma zamanı ( 20°C’de): Dokunma: 5-10 saat. Son 8-12 saat.
 • Karıştırma sonrası ömrü ( 20°C’de): 6-8 saat.
 • Kaplama inceliği: Dikey 50-100 mikron. Yüzeyler için:  150-240 mikron, gereksinimlere bağlı olarak.

Uygulama

Yüksek akış oranı olan havasız el spreyi; rulo, fırça.

Çevredekiler ve araç-gereçler endüstriyel aseton ile temizlenebilir fakat sadece ürün kuruduktan sonra.

Kaplama hazırlama yöntemi

a) Malzemeleri karıştırmadan önce, her kısmı kendi kabında olmak üzere , A kısmını 2 dakika karıştırmak ve B kısmını 1 dakika karıştırmak gerekmektedir.
b) B kısmını A kısmına dökün ve ikisini birden 2 dakika boyunca karıştırın.

Kısımlar karışmış olabilir fakat kısımlar arasındaki doğru oran (%50 kısım A + %50 Kısım B) sürdürülmedilir.

Malzemeyi kullanırken ve tüm karışımı kullanırken, bir kaç dakikada bir karıştırmak gereklidir.

Uygulama yöntemi

 1. Yüzeyi temiz su ile kirden ve tozdan iyice temizleyin.
 2. Sadece kuru yüzeye uygulayın
 3. Gerektiği kadar püskürtün. En iyi uygulama sonucunu almak için Paxton fırçası (Nano Z Tech ürünüdür) ya da standart havasız endüstriyel püskürtme tabancası kullanın.
 4. İlk kaplamadan 45-90 dakika sonra , yüzey hala hafif yapışkanken ve tam kurumamışken ikinci kaplamayı uygulayın. ( Süre kaplama inceliğine ve çevre sıcaklığına bağlıdır)
 5. Uygulama zamanı yağmur bekleniyorsa, uygulamayınız.

Temel Karakteristik Detayları

Hibrit kaplamanın yapısal omurga dizaynı, aşınmaya karşı doğal bir dayanıklılık özelliği oluştıuran Si-0 Silan elementine dayanır.

Sonuçlar

 1. Kaplama güneş ışığı radyasyonundan, atmosferik oksidizasyondan ve aşınmadan ( pas, tuz gibi asılı kalabilen parçacıklardan da)  etkilenmez. Diğer tüm organik malzeme bazlı kaplama malzemeleri bu gibi şartlarda çabucak dağılmakta ve yok olmaktadır.
 2. Kaplama yüzeyin renk skalasını diğer tüm kaplamalara nazaran çok daha uzun bir süre, 2-4 yıl sonra bile,ilk günkü gibi korur, parlak tutar.

Grafitiye Karşı Koruma

ES-500C kaplamanın hidrofobik özelliğinden dolayı,grafitiye karşı koruması mükemmeldir ve uzun yıllar sürer, temizlemelere karşı da istikrarlı dayanıklılık gösterir.Diğer grafiti karşıtı malzemeler, neredeyse bir ya da bir kaç temizlik sonrası özelliklerini yitirir ve hatta bazen ilk temizlik sonrası çıkarlar, bunun yanında güneş ışığı vurması sonucunda dağılır ve yeni bir kaplama gerektirirler.
Kaplama sonrası, grafiti ya da kuş, yarasa pisliği, meyve, yağ…vb gibi kirleticilerle kirlenmiş kaplı yüzey, grafiti gölge lekesi ya da diğer herhangi bir leke bırakmadan parlaklığını koruyarak kolayca temizlenir.
Daha önce bahsedilen hidrofobik özellik nesnenin temizliğinden sonra nesneye uzun bir süre boyunca estetik bir görünüm verir, foto-katalitik )kendini temizleme) pas ve hava kirleticilerinin yapışmasını engeller. Böylece, her yağmur sonrası ya da su püskürtme sonrası , kendini temizler. Sonuç ise nesnenin çok daha uzun süre yeni görünmesini sağlar.

 

Yüzeyin ateş yayılmasına karşı dayanıklılığı

ES kaplama sistemi, bir çok ülkede düzenleyici kanunların gerektirdiği ateş yayılmasına karşı muhteşem bir dayanıklılığa sahiptir.
Radyoaktivite Dayanıklılığı

ES serisi kaplamalar radyoaktiviteden etkilenmez ve muhteşem arındırma oranına sahiptir ve sonuç olarak nükleer santral, laboratuvar, ve x-ışını odaları ve aletleri gibi çevrede bulunan yerler için özel tasarlanmıştır.
Kaplama 500- 1000 Mrad tipik değerlerle çok daha düşük arındırma gösteren bilinen organik kaplamaların aksine, 4500 Mrad dozaja kadar birikmiş radyasyona doğrudan yapılan test sonrası kusursuz tam yapıda dayanıklılık ve kararlılık gösterir.
ES serilerinden kaplama kullanımının maliyet tasarrufuna katkısını sağlayan faktörler

 • Daha az katman gerekmektedir. Sonuç olarak, ağırlık ve iş gücü konusunda tasarruf sağlar.
 • Nesnenin ömrünü uzatır çünkü aşınmaya karşı gelişmiş dayanıklılık gösterir.
 • Renk skalasını ve parlaklığı uzun süreler korur bu da yenileme maliyetini düşürür.
 • İlk özelliklerini uzun süreler boyunca korur ve istikrarlılık ve bakım masraflarında tasarruf sağlarken kaza ve başarısızlıklara yol açmaz.
 • İzosiyanat ya da kromatik kurşun içermez.

Sonuç

Bu yeni teknoloji endüstriye gelişmiş performans özellikleri ile koruyucu bir kaplama sağlar, yenilikçi ve güçlü bir şekilde, mevcut polimerik ve/ya da organik sistemlere nazaran ve hatta tek bileşenli kaplamalardan dahi çok daha iyidir.

Kataloğ’u indirmek için tıklayınız…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: